Dánští muslimové požadují připojení koránu k ústavě státu

536

Muslimská víra tvoří v dánsku největší náboženskou menšinu s téměř 5%. Až 40% z této menšiny požaduje částečné připojení koránu k zákonům dánského království. Podle průzkumu deníku Jyllands-Posten o to usilují čtyři z deseti obyvatel z muslimsky založenou vírou. Pro již zmíněný deník poskytl rozhovor také Imám Radwan Mansour, působící ve městě Aarhus. Podle něj by se měla respektovat muslimská menšina, s čím také souvisí připojení koránu k ústavě dánska.

Pokud se jedná o islámskou krajinu, měl by být zákon korán. Dánsko ovšem není islámskou zemí – nemůžeme tedy rozhodovat. Takže si myslím, že by ústava a korán měli koexistovat pohromadě. Pokud jde o spravedlnost, sdílení zdrojů a tak dále, bylo by to správné rozhodnutí.

K tomuto problému se taky vyjádřili odpůrci imigrace dánské lidové strany. Hodností počet muslimů v zemi jako veliký problém. Dále by měli přistěhovalci respektovat zákony země, ve které nyní žijí. Je to neuvěřitelně neslušné, pokud si někdo myslí, že by měly být ženy od určitého věku zahaleny a řídit se tak podle koránu. Takový člověk nemá co dělat v dánské společnosti. To jsou slova jednoho ze členů lidové strany. K celé kauze se také vyjádřil Jens Peter Frolund Thomsen, který působí jako profesor na univerzitě ve městě Arhus a specializuje právě na vztahy mezi migranty a Dány. Komentoval, že náboženství začíná zasahovat už i do politických názorů a postojů, což by mohl být v budoucnu velký problém.

Komentáře