Tagy Vesmír

štítek: Vesmír

Za hranicí představivosti

Jak velký je vesmír?

Kolik vody by uhasilo Slunce?

Už v dávných dobách bylo zvykem nazývat Slunce ohnivou koulí. Někteří z nás máme nutkání hovořit tak o něm i dnes. Kolik vody by bylo potřeba k uhašení tohoto ohně?

První snímek Země z oběžné dráhy byl pořízen už před 72 lety

Jestli jste si mysleli, že poprvé jsme mohli naši modrou planetu vidět z orbity díky snímkům, které pořídila ruská sonda Sputnik v roce 1957, nebo dokonce až kosmonaut Jurij Gagarin o čtyři roky později, jste vedle jak ta jedle. První fotografie vznikla už 24. října 1946 a pořídila ji raketa V-2, kterou vyvinula nacistická Třetí říše. Do výšky 104 km ji ale vypustili Američané ze základny White Sands v Novém Mexiku. Na její palubu umístili fotoaparát Devry a právě díky tomu pozemšťané poprvé v historii spatřili, jak naše Země vypadá z vesmíru.

Hubble provedl první přesné měření vzdálenosti staré kulové hvězdokupy + VIDEO

Astronomové využívající Hubbleův kosmický dalekohled poprvé přesně změřili vzdálenost k jednomu z nejstarších objektů ve vesmíru – skupině hvězd zrozených krátce po velkém třesku.

Medzinárodný tím astronómov preukázal katastrofickú skazu Slnka

Medzinárodný tím astronómov preukázal, že v poslednej fáze svojej existencie sa Slnko s najväčšou pravdepodobnosťou zmení v planetárnu hmlovinu. Hoci táto verzia smrti nebeského telesa bola navrhnutá skôr, niektorí odborníci predpokladali, že aby zhodila vonkajší plášť, hviezda by mala byť dvakrát masívnejšia, informuje publikácia Science Alert.

Magnetosféra Ganymedu – nové výsledky z 20 let starých dat + VIDEO

Daleko ve Sluneční soustavě, odkud je Země vidět pouze jako bledě modrá tečka, strávila osm let kolem Jupiteru kosmická sonda NASA, Galileo. Během této doby poslala sonda Galileo (o něco větší než dospělá žirafa) spousty dat o měsících plynového obra, včetně pozorování magnetického pole Ganymedu, které bylo trochu odlišné od magnetického pole Jupiteru. Mise skončila sice v roce 2003, ale nové prozkoumání dat z prvního průletu Galilea kolem Ganymedu přináší nové poznatky o tomto měsíci, který je dost odlišný od jiných měsíců Sluneční soustavy.

Teleskop TESS má jediný cíl: hledat nové planety mimo naši sluneční soustavu

Americká raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX v těchto dnech úspěšně vynesla na oběžnou dráhu kolem Země teleskop. Ten má za cíl výzkum planet mimo naši sluneční soustavu.

Astronomové varují před srážkou Země s planetkou. Nastat může po roce 2086

Naší planetě hrozí za 68 let srážka s šedesátimetrovou planetkou 2018 GG. Tu 6. dubna objevili hvězdáři v Arizoně.

Energie vesmíru nejde zničit ani stvořit

Energie je vesmírným chameleonem, pohání náš vesmír tím, že se neustále mění. Stojí za zrychlením, rozpínáním i za apokalyptickými nárazy. Vše co kolem sebe vidíme je energie, my, stromy, domy, půda i prázdný prostor mezi hvězdami. Veškerá energie, kterou kolem sebe vidíme pochází jediné události, jenž se udála před miliardami let. Z Velkého třesku, samotného počátku vesmíru. Původem veškeré hmoty i energie ve vesmíru je opravdu Velký třesk.

Space.com: USA samy mění vesmír na bojiště, ale obviňují Rusko a Čínu

Ředitel programů „Secure World Fundation“ Brian Weeden je přesvědčen, že USA do určité míry odpovídají za militarizace vesmíru, když tento týden z toho americká rozvědka obvinila Rusko a Čínu, uvedl Space.com.

Oblíbené články

Sedm potravin, které škodí vašemu srdci

Abychom chránili svá srdce, měli bychom z jídelníčku vyloučit potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, nepřehánět to se solením a vyhýbat se tučnému masu. To je snad již všeobecně přijímaný fakt. Někdy je však snadnější si něco jen přečíst, ale už těžší to uvést do běžného života. Každopádně na nedostatek informací si rozhodně nemůžeme stěžovat.