Tagy Kultura

štítek: Kultura

Jak Anglie vraždila ruské cary

Tím, že Anglie obvinila Rusko ze „státní vraždy“ na svém území, projevila odpornou licoměrnost, protože sama stála za smrtí minimálně pěti ruských carů.

Odstartoval nejstarší německý zvyk, jaký? No přece Ramadán!

Novinář Eren Güvercin tvrdí, že Ramadán je starý německý zvyk, který má delší historii v Německu než bavorský Oktoberfest.

Plakala a pohoršovala ji necitelnost k imigrantům. Slavná zpěvačka se kasala, že je přijme...

Známá popová zpěvačka Lily Allen byla výjimečně aktivní v proimigrantské kampani. Před dvěma roky se slzami v očích prohlašovala, že přijme děti imigrantů. Teď vysvětluje, proč to nedodrží.

Cestování časem věda odmítá, ale fakta jej potvrzují!

Stroj času je pojem, který se stal známým a populárním poté, co v roce 1895 vyšel stejnojmenný román Herberta Wellse. Ale je takové cestování časem ve skutečnosti možné? Oficiální věda se k tomu zatím vyjadřuje značně odmítavě, nicméně fakta hovoří jinak. A s nimi se veřejnost seznámila teprve nedávno.

Nedostatok spánku sa môže hromadiť

13. februára 1972 francúzsky vedec Michele Siffar vošiel do jaskyne v juhozápadnej časti Texasu a nasledujúcich šesť mesiacov z nej nevyšiel a nevidel denné svetlo. Michele Siffar bol priekopník v oblasti chronobiológie – vedy, ktorá sa zaoberá prácou biologických rytmov. Najznámejší je cirkadiánny rytmus, ktorý reguluje cykly spánku a bdenia.

Moderní školky: Chlapcům jsou nuceny panenky, aby se rozbořili „stereotypy“. Dívky jsou nuceny si...

Evropská unie vytvoří nového socialistického člověka a ne, že ne

Zaujímavé pamätníky + VIDEO

Jedinečný pamätník, ktorý pripomína Druhú svetovú vojnu, jedna z najväčších voľne stojacich monumentálnych sôch na svete „Matka Vlasť volá“ na pahorku Mamajev Kurgan v ruskom meste Volgograd (výška sochy 85 m, váha vyše 8000 ton, dĺžka oceľového meča 33 m a váha 14 ton) je iba druhou časťou kompozície, ktorá sa skladá z troch monumentov s mečom víťazstva v rôznych mestách.

Ustjurtská plošina v Kazachstane + VIDEO

Ustjurtská plošina (Plateau Ustyurt) je veľká oblasť na území súčasného Kazachstanu s rozlohou okolo 20 0000 kilometrov štvorcových. Do 80-tych rokov minulého storočia bola táto archeologická rezervácia „bielym miestom“ na mape histórie. V roku 1986 sa vedci z Akadémie vied ZSSR rozhodli zo vzduchu preskúmať staroveké a stredoveké pamiatky architektúry a objavili niečo nečakané.

Po Leonardu Di Capriovi byl pojmenován bornejský brouk

Nově objevený druh brouka z malajské části ostrova Borneo nese vědecké označení Grouvellinus leonardodicaprioi, přičemž druhové jméno je odvozeno od jména hollywoodského herce Leonarda Di Capria. Informovali o tom vědci v časopise ZooKeys.

Kamenný komplex Tatul

Na okraji malej obce Tatul v Bulharsku, na vrchole skalnatého kopca, sa nachádza najväčší megalitický pamätník nájdený na území Bulharska, nazývaný tiež „svätyňa Tatul“ alebo „Orfeusova svätyňa“. Svätyňu tvorí skalný masív, ktorého vrchol tvorí zrezaná pyramída.

Oblíbené články

Sedm potravin, které škodí vašemu srdci

Abychom chránili svá srdce, měli bychom z jídelníčku vyloučit potraviny s vysokým obsahem cholesterolu, nepřehánět to se solením a vyhýbat se tučnému masu. To je snad již všeobecně přijímaný fakt. Někdy je však snadnější si něco jen přečíst, ale už těžší to uvést do běžného života. Každopádně na nedostatek informací si rozhodně nemůžeme stěžovat.