Nejhorší jaderná havárie v historii lidstva se odehrála už před více než 30-ti lety. Následky této události byly hrozné a navždy zůstanou zapsány nejen v dějinách, ale i lidských životech a přírodě naší planety. Málo kdo však ví, že vše mohlo být mnohem horší, nebýt těchto tří hrdinů.

Požár v elektrárně byl uhašen do 6 hodin. Černobyl však čekal další problém, protože reaktor se nepřestal roztavovat. Pod reaktorem byla nádrž s chladicí vodou. Hrozilo, že brzy přijde další výbuch. Tentokrát mnohem silnější, který by zničil i zbylé tři reaktory. Evropa by byla podle prognóz po takové katastrofě neobyvatelná nejméně 500 tisíc let…

Lidé, kteří zabránili šíření katastrofy, jsou pravými hrdiny historie. Téměř každý, kdo s katastrofou bojoval, dostal vlivem radiace rakovinu. Během prvních 24 hodin zemřelo více než 50 lidí a stovky dalších utrpělo rozsáhlé popáleniny vlivem radiace. Největšími hrdiny, kteří zachránili celou Evropu, jsou však tři muži. 6. května již totiž bylo jasné, že je jen otázkou času, kdy dojde k ničivé tragédii a jádro se dostane do chladící vody, čímž by došlo k termonukleární reakci obrovských rozměrů. Znamenalo by to konec Evropy tak, jak ji svět do té doby znal.

Zavřít kohoutky od vody, které se v té době nacházeli už hluboko pod hladinou se rozhodli inženýr Alexej Ananenko a dva vojáci, Valeri Bezpalov a Boris Baranov.

Ananenko neměl na výběr. Byl jediný, který měl technické dovednosti a znalosti k tomu, aby kohoutky otočil. Tito tři muži byli jedinou nadějí celého světa. Vyzbrojeni baterkami se v neoprenových oblecích vrhli do nádrže plné radioaktivní vody. Role se jim naštěstí povedla a ventily se jim podařilo otočit a voda tak mohla zpod reaktoru odtéci.

  Lavrov: Do voleb USA se vměšoval Hollande, Merkelová a Mayová!

Tři hrdinové, kteří zachránili statisíce dalších životů, zemřeli do dvou týdnů po těchto událostech na následky ozáření. Jejich jména bychom si však měli zapamatovat navždy.

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)

Komentáře

Sdílejte