Ukrajinští pašeráci, kteří dezertovali z armády, převážejí z Turecka do Evropy stovky nelegálních migrantů na luxusních jachtách, uvedly noviny The Times.

Vzhledem k námořní kultuře Černého moře a blízkostí Turecka se Ukrajina stal ideálním místem pro nábor převaděčů, napsaly noviny.

V průběhu šetření novinářů příloha deníku The Times zjistila: Ukrajinští pašeráci vytvořili síť, vynášející mnohamilionové čisté příjmy a dodávají migranty z Turecka do jižní Evropy na luxusních jachtách.

Od počátku roku 2016 každý více než 2 tisíce přistěhovalců, zejména ze Středního východu a jižní Asie, zaplatil osobám zapojených do pašování lidí, více než 5,5 tisíce liber za přepravu z Turecka do Itálie. Tyto údaje mají italské orgány a agentura Evropské unie pro bezpečnost vnějších hranic Frontex.

Minulý měsíc v jižní části Sicílie zadržela italská pobřežní hlídka ukrajinskou jachtu pašující lidí. Výsledkem – osm lidí bylo zatčeno. Malta a Kréta zatkla dalších šest pašeráků. Na palubě každé z lodí bylo zadrženo asi 30 migrantů ze Sýrie, Afghánistánu, Pákistánu, Somálska a Iráku.

Podle agentury Frontex, bylo v posledním roce v Itálii za podezření z pašování lidí z Turecka a Řecka, zatčeno 42 ukrajinských občanů.

„Jedná se o významnou novou trasu z Turecka,“ citují Timesy vedoucího pracovní skupiny vlády, která bojuje proti pašování lidí v Syrakusách a na Sicílii GICIC Carla Parini (kam již letos dorazilo10 tisíc migrantů.). „Jedná se o velmi dobře připravené pašování. Ale známe jejich rasy a metody. Vesměs je úspěšně lovíme.“

Poté, co vyšlo najevo, že migranti z Turecka proudí i nadále, vznikly v Evropě pochybnosti o účinnosti smlouvy, která byla loni podepsána mezi Ankarou a Bruselem. Účelem této dohody bylo, zastavil tok uprchlíků ze Středního východu, připomněl tisk.

Představitelé Europolu uvedli, že podle jejich odhadů za poslední dva roky přinesly pašerákům minimálně 7 milionů liber.

  Do Evropy nejdou jen zoufalí imigranti, ale vrazi!

Přistěhovalci se spojí s pašeráky v Istanbulu a odtud jsou převáženi na západ země do města Izmir a ostatních pobřežních měst. Pak se nalodí na ten typ lodí, které se běžně využívají k rekreaci – jachty. Plavidlo je řízeno dvěma nebo třemi ukrajinskými pašeráky. Vedou jachtu k pobřeží Malty či Sicílie. Někdy se zastaví v Řecku, aby bzali na palubu více migrantů. Přeprava obvykle trvá tři až čtyři dny. Následně se přiblíží k italskému pobřeží a k malým plážím.

Počet migrantů, kteří přicházejí do Evropy na ukrajinských jachtách je relativně malý ve srovnání s desítkami tisíc imigrantů ze zemí subsaharské Afriky, kteří přijíždějí na evropské pobřeží z Libye. Ti jsou přepravováni do Evropy v přeplněných rybářských člunech nebo kontejnerových lodích. Tisíce umírají udušením nebo utonou.

Bohatší migranti raději cestují jachtou, což je mnohem bezpečnější možnost.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře