Chystající se na odchod z místa šéfa Pentagonu Ashton Carter se domnívá, že Spojené státy nemohou navázat vztahy s Ruskem kvůli jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi, řekl v rozhovoru pro The Wall Street Journal.

Podle politika Putin určuje úspěch své politiky „stupněm nepohodlí“, které údajně stvořil „ve zbytku světa“.

„Kvůli tomu je tak těžké stavět mosty s ruskými vůdci,“ stěžoval si šéf Pentagonu, jehož pravomoci skončí po uvedení do úřadu Donalda Trumpa.

Zvláště kritizoval Moskvu za její činnost v Sýrii. V Sýrii, podle Cartera, Rusko nijak nebojovalo s Islámským státem. „Bojují proti umírněné opozici, spolu se syrskou vládou,“ uvedl.

Carter také poznamenal, že požadoval po novém Kongresu a nové prezidentské administrativě i nadále financovat programy určené k pomoci evropským spojencům USA k ochraně proti „ruské intervenci“.

„Budeme muset prokázat v Evropě vůdčí schopnosti, které udrží NATO pohromadě, protože rozdělit alianci a odtrhnout se od ní jednotlivé členy je jeden z cílů Ruska,“ prohlásil.

WSJ poukázal na to, že v hodnocení chování Ruska v Sýrii a v zahraničí, které předvádí Carter, je ostrém kontrastu s postojem nově zvoleného prezidenta.

Šéf Pentagonu je jeden z mnoha „jestřábích“ amerických politiků, obviňujících Rusko z „řinčení zbraněmi“ a tvrdil, že údajně ohrožuje své sousedy z vojenské aliance. Svého času na to Vladimir Putin v rozhovoru pro italský deník Il Corriere della Sera řekl: „Představu, že Rusko zaútočí na země NATO, může mít jen nemocný člověk.“

Američtí představitelé také opakovaně tvrdili a tvrdí, že ruské letectvo v Sýrii nezasahuje IS, ale civilisty a umírněnou opozici. Ale ani Carter, ani nikdo jiný takový důkaz nedal k dispozici. Ruský ministr zahraničí Lavrov oznámil, že Rusko je připraveno „vyšetřovat takové zprávy“, ale žádná fakta mu nebyla předložena.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře