S podporou Ruska, Turecka a Íránu, Bašár Asad získal vojenskou převahu v Sýrii, píše Die Presse.

Nicméně si je Moskva vědoma toho, že kvůli „nenávisti a hořkosti obyvatelstva“ nelze s Asadem obnovit syrský stát, a proto se „pracuje na odstranění diktátora od moci,“ tvrdí publikace.

Na začátku nového roku v Sýrii utichly zbraně a díky Ruska a Turecka nastalo příměří, píše Martin Gehlen, novinář listu. V sobotu Rada bezpečnosti OSN podpořila iniciativu Vladimira Putina ohledně politických jednání mezi „Asadovým režimem“ a syrskou opozicí.

Z vojenského hlediska poskytlo Rusko převahu Bašáru Asadovi, ale nemá v úmyslu se příliš dlouho podílet se na syrské občanské válce. „Po dobytí Aleppa je vítězství rebelů téměř nemožné, ale Putin ví, že Asad nemůže trvale stavět stát: u obyvatel je příliš silná odmítavá reakce a hořkost, pocity pomsty a nenávisti,“ tvrdí autor materiálu. „To je důvod, proč je Kreml zabývá postupným, dlouhodobým odstraněním Asadova klanu od moci.“

Už několikrát se v západním tisku objevily informace o tajných jednáních Moskvy o případném odchodu Bašára Asada. Kreml na tyto spekulace dosud odpovídal jednoznačně odmítavě. Na druhé straně ruští představitelé tvrdili, že nebojují za Asada, nýbrž za udržení vládního režimu a bojují s terorismem. Obvykle poukazují, že otázka odchodu Asada je předčasná a vedla by pouze k mocenskému chaosu.

Ačkoliv lze předpokládat, že značná část sunnitského obyvatelstva – z nějž se mimo jiné také rekrutují některé islamistické militantní skupiny – je opravdu ostře protiasadovská, je generalizace novináře Die Presse ohledně názorů obyvatelstva dost odvážná. Proti jeho tvrzení například hovoří volby, které proběhly na území kontrolovaných vládou a kde se drtivá většina obyvatel naopak vyslovila pro vládní kandidáty.

Die Prese dále upozorňuje, že zároveň Teherán doufá v totální Asadovo vojenské vítězství, které umožní Íránu stát se hlavní muslimskou silou v regionu. Tento závazek k teheránské vládě je podle novináře popudem Asadova neustálého odmítání kompromisu a porušování příměří s povstalci. V tomto případě bude Rusko nuceno opět poskytovat pomoc svým spojencům, aby se neocitlo na „druhé koleji“, dovozuje Martin Gehlen.

  Putin řekl, co musí udělat USA, aby obnovily vztahy s Ruskem

Kromě toho volba nového generálního tajemníka OSN António Guterres by mohla vést ke změně v ženevských rozhovorů, které vedl Staffan de Mistura. Na druhé straně, Moskva zdůrazňuje, že plánované rozhovory v Kazachstánu nejsou konkurentcí rozhovorů v Ženevě.

„Washington a Brusel dosud zůstaly na okraji nejnovější iniciativy ohledně Sýrie. Po nástupu do úřadu prezidenta USA Donalda Trumpa 20. ledna bude jasné, zda Washington bude následovat Putinovu linii v Sýrii nebo ne,“ dodává Die Presse.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře