Zasedání Rusko – NATO neindikuje návrat k normálním vztahům mezi oběma stranami. Podle Il Foglio, hluboké rozpory nezmizely a zdá se, že se čeká na příchod Donalda Trumpa do Bílého domu, a tak usmíření mezi Ruskem a NATO je opět odloženo.

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, Donald Trump ještě nenastoupil na své místo v Bílém domě, proto ještě nenastal čas vrátit se ve vztazích mezi Ruskem a NATO do „vyjetých kolejí“ . Podle Il Foglio, na konci zasedání NATO – Rusko Rada, která byla svolána na podnět Německa, aby se pokusila vyřešit některé rozdíly mezi Moskvou a NATO, Stoltenberg uvedl, že strany i nadále mají různé úhly pohledu.

Vzhledem k tomu Stoltenberg zdůraznil, že během posledního období napětí se stal dialog důležitějším než kdy jindy, ale na tomto setkání se nemluví o návratu k normálním vztahům. Generální tajemník poznamenal, že diskuse byla vedena „čestně“ a začínala otázkou na Ukrajiny, kde převládají „hluboké rozpory“.

K setkání NATO – Rusko Rada došlo z podnětu německého ministra zahraničí Frank-Walter Steinmeiera, který chtěl znovu oslovit Vladimira Putina a přesvědčit Moskvu o mírových záměrech NATO na východě..

„Rusko je plně zapojeno do války v Sýrii, do svých propagandistických operací a kybernetických útoků, jejichž cílem je destabilizovat demokratické procesy na Západě. Zmírnění napětí ve vztazích mezi Moskvou a NATO tak bude trumfem v rukou Trumpa po jeho příchodu do Bílého domu,“ uzavírá Il Foglio.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře