Rusko nevyhostí americké diplomaty ze země, protože by bylo nezodpovědné, a dále by to ohrozilo americko-ruské vztahy, prohlásil ruský prezident Vladimír Putin v reakci na novou vlnu amerických sankcí.

V předvečer svátků ruská hlava státu blahopřála odstupujícímu prezidentovi Obammovi, stejně jako nově zvolenému prezidentovi Spojených států Trumpovi a všechny lidem Ameriky do Nového roku a pozval děti z amerických diplomatů k vánočnímu stromečku v Kremlu.

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že jeho země nebude klesat na úroveň „kuchyňské diplomacie“ v reakci na sankce odstupujícího prezidenta USA Baracka Obamy.

„Podle mezinárodní praxe má ruská strana všechny důvody pro odpovídající reakci. Vyhrazuje si právo podniknout protiopatření, ale nebudeme klesat na úroveň „kuchynšké“ nezodpovědné diplomacie a další kroky směřujících k obnovení rusko-amerických vztahů bude stavět na základě politiky, která bude provádět administrativa prezidenta Trumpa,“ uvedl Putin v prohlášení na internetových stránkách Kremlu.

Dodal, že Moskva nemá v úmyslu přispívat k „dalšímu zhoršování americko-ruských vztahů“, „k nimž byly zaměřeny nepřátelské a provokativní kroky odcházející americké administrativy“. Odvetná sankční opatření jsou v tomto případě, podle Putina, v rozporu se zájmy Ruska i Spojených států.

To znamená, že ruský prezident nepodpořil návrh ministerstva zahraničních věcí vyhostit 35 amerických diplomatů v reakci na Obamu, ale naopak pozval americké diplomatické pracovníky a jejich děti na Nový rok a k vánočnímu stromku v Kremlu.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře