Podle Hillary Clintonové, americká demokratická strana utrpěla útoky ruských hackerů, které ovlivnily výsledek voleb, neboť Vladimir Putin si tak „vyřídil osobních účty“ s bývalou ministryní zahraničí, píše New York Times.

Tyto útoky byly prý spáchány na příkaz Vladimira Putina, který usiloval o „vyřízení osobních účtů“.

Během setkání se sponzory své volební kampaně Hillary Clintonová připustila, že ruský prezident jí nikdy neodpustil její nařčení z podvodu v parlamentních volbách v roce 2011, píše New York Times. „Putin mě veřejně obvinil, že jsem vyjádřil rozhořčení jeho vlastního lidu. To je přímá souvislost mezi tím, co řekl tehdy a co udělal během těchto voleb,“ vysvětlila.

Exministryně poprvé veřejně zvedla téma útoků hackerů od té doby, co kdy rozvědka uvedla, že jejich cílem bylo poškodit její prezidentskou kampaň, poznamenaly noviny. Clintonová varovala americkou veřejnost před chybou, kdy. podle jejího názoru, média nevěnovala pozornost „zoufalé snaze“ demokratů poukazujích na zapojení Kremlu v těchto útoků.

„Není to jen útok na mě a mou kampaň, i když to, pravděpodobné, přililo benzin. Jedná se o útok na naší zemi. Už jsme daleko mimo rámec běžných politických úvah. Existují již otázky integrity naší demokracie a bezpečnosti naší země,“ řekla Clintonová. Podle New York Times, bývalá ministryně podpořila návrh na vytvoření zvláštní komise, aby prošetřila hackerské útoky na příkladu té, která byla vytvořena po útocích 11. září.

„Veřejnost má právo vědět, co přesně se stalo a proč, tabychom mohli zabránit dalším útokům na náš systém, včetně našeho volebního systému,“ tvrdí Clintonová.

Je to podstatě jednoduché. Volební prohra podle výkladu Clintonové, je vlastně otázkou zásahu mstivého Putina, nikoliv demokratické rozhodnutí amerických voličů. O tom, že by média „nevěnovala pozornost“ zoufalým pokusům demokratů se dá jen obtížně uvěřit, protože se Rusko stalo ústředním tématem voleb (méně se už americká média věnovala obsahu uniklých e-mailů, které dokazovaly špinavou manipulaci uvnitř demokratické strany ve prospěch samotné Clintonové proti Sandersovi).

  Americký herec Steven Seagal má zájem o ruské občanství

A lze souhlasit s Hilary Clintonovou, že by veřejnost měla všechno vědět, zejména jakou roli hrál ve volbách její Clinton Foundation, který byl tak mocně sponzorován diktaturami zemí Perského zálivu a dalšími zahraničními sponzory.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře