Angela Merkel není kancléřka vhodná pro Německo, které inklinuje ke stabilitě, napsal Der Spiegel. A tvrdě si to s kancléřkou vyřizuje pod titulkem: Angela Merkel Die Falsche Kanzlerin.

Slibuje vše, co je drahé a hodnotné pro Němce, ale od okamžiku, kdy se ocitla u moci, věci se změnily: evropská integrace krachuje, v Německu roste sociální napětí, vztahy s Ruskem v politické oblasti se stal nepřátelský. Za to všechno už země zpalatila vysokou cenu, podtrhuje německý časopis.

Německá kancléřka Angela Merkelová chce zůstat na další funkční období, a jsou lidé, kteří jsou s tím spokojeni, píše německý časopis Der Spiegel. Myslí si, že Merkelová bude schopna splnit slib, který nedávno dala v Bundestagu: “Německo zůstává Německem – se vším, co v něm je pro nás drahé a cenné.” To je ale omyl, je si jistý autor.

Během doby kacléřství Angely Merkelové prošly Německo a Evropa radikální změnou. Evropská integrace je v troskách, důležité principy německé politiky, které jsou v platnosti po druhé světové válce, se dnes neplní, zdůraznil novinář. Angela Merkel není kancléřkou uchování, je kancléřkou změn, tvrdí Der Spiegel, a ne v pozizitivním smyslu..

Vztah Němců a Merkelové označuje autor článku za „historii stálých nedorozumění”. Připomněl, že během poslední volební kampaně se veškerý její politický program svešel do jediné věty: „Vy mě znáte.” Ale je to zcela nepravdivé, zdůrazňuje publikace. „My ji neznáme,“ napsal německý novinář. „Kancléřka se stylizuje do pozice klidné síly. Jenže pouze občané musí zůstat v klidu.“

Podle publikace, Merkelová jako kancléř zavedla praxi „politické anestezie”. Operace se provádí, když pacient usne, a „pacient – to je každý z nás”, vysvětluje autor.

Německý sociální stát, evropská jednota, vztah k Rusku, stranický systém – to vše se změnilo od okamžiku, kdy se Angela Merkelová dostala k moci, upozorňuje Der Spiegel. Je možné ji omlouvat tím, že se nestala příčinou těchto změn, ale pak není jasné, proč by to měla mít pod kontrolou i v budoucnu. Tak či onak, Merkelová zůstává i po jedenácti letech ve vládě velkou neznámou, píše německý časopis.

  Proč se stěhují mladí lidé ze Západu Evropy do Česka? Bojí se Islámského státu

Podle autora se Merkelová řídí politickou filozofii Machiavelliho: „Každý vidí, čím se zdáte; jen pár lidí si všimne, kdo jste.” Angela Merkel se chová skromně, ale existuje také „marná skromnost”. Ovládá umění zabalit touhu po moci do krásných slov a pojmů o zodpovědnosti, píše Der Spiegel. „Angela Merkelová je mistr skromnosti”, a stejně tak velkého divadla, stejně jako Donald Trump, tvrdí autor.

Nezájem Merkelové o Evropu, její zanedbání sociálních rozdílů, jeho nepřátelství vůči Rusku – Německo již zaplatilo vysokou cenu za takovou kancléřku, za údajnou předvídatelnost a stabilitu, zdůrazňuje Der Spiegel. A nyní jde do toho znovu. „Děkuji, ale ne,“ uzavírá autor materiálu.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře

loading...