Donald Trump se musí postavit proti „ruské agresi“ během sto dní po nástupu do úřadu, jinak uvidí „začátek konce“ NATO.

Tuto myšlenku vyjádřil podle britského listu Daily Mail v otevřeném e-mailu bývalého generální tajemníka NATO a nyní poradce prezidenta Ukrajiny Anders Fogh Rasmussen.

Ovšem také by se mohl jeho dopis označit za přímý a nezodpovědný návod spustit konfrontaci s Ruskem v Sýrii s nepředvídatelnými a katastrofálními důsledky.

Podle Rasmussena, musí zvolený vůdce USA a velitel americké armády v prvních měsících po uvedení do úřadu prokázat sílu, neboť Vladimir Putin prý jen „respektuje pevnou ruku „.

Rasmussen, který nyní zaujímá post poradce prezidenta a oligarchy Porošenka, jsou pobaltské státy a Ukrajina – blízcí přátelé Spojených států a „nepřihlížet k nim bude mít dalekosáhlé důsledky a byl byl to začátek konce systému, vedeného Spojenými státy“.

V e-mailu na bývalý šéf NATO radí, že by Spojené státy měly zvýšit podporu východním zemím aliance, „založit vojenské základny všude tam, kde Rusko ohrožuje svobodu a život amerických spojenců, a vážně zabezpečit Ukrajinu před budoucí ruskou agresí“.

Rasmussen poradil Trumpovi, aby se stal hlavou nové dohody o světovém obchodu a ekonomickém zabezpečení, a vyzval k odvážnějšímu přístupu k syrské krize. A doplnil to zaručenou metodou, jak rozpoutat světovou válku: „Americký prezident by měl vyhlásit bezletovou zónu, vytvořit a udržovat trvalé a stabilní příměří v Sýrii. USA musí přesvědčit syrského prezidenta Bašára Asada k jednání a nalezení politického řešení této ničivé krize.“

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře