Turecko může podrobit referendem otázku přistoupení k Evropské unii, varoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Evropská komise zveřejnila 9. listopadu výroční zprávu o pokroku dosaženém Tureckem na cestě do EU. V něm označilo za selhání politiky Ankary v oblasti občanské společnosti, lidských práv a svobody projevu. EK rovněž považuje za nedostatečné úsilí, které Turecko vynaložilo na uvedení tureckých právních předpisy do souladu s normami EU.

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz v sobotu vyhrožoval Turecku ekonomickými sankcemi kvůli zatýkání opozičních politiků a novinářů v zemi.

“Západ říká, že nemůžeme uložit trest smrti. Ale osud tohoto národa není ve vašich, ale v našich vlastních rukou. Turecko drží za dveřmi EU 53 let. A ty, hlava Evropského parlamentu, si kdo? Nejprve musíte vyčistit svůj vlastní parlament od teroristických organizací, a potom uvidíme. Vy jim budete pomáhat, a pak nám hrozit, že jednání s Tureckem o přistoupení k Evropské unii bude pozastaveno? Zpozdili jste se, pojďte to řešit právě teď. Budeme trpěliví do konce roku, a pak se obrátíme k lidu, aby přijal konečné rozhodnutí,” cituje Erdogana z emotivního projevu k zemědělcům v Ankaře agentura RIA Novosti.

Dodal, že pokud by parlament rozhodl o zavedení trestu smrti, schválí ho, přičemž i tato otázka může být také předložena k referendu.

Dohoda o přidružení mezi EU a Tureckem byla podepsána v roce 1963. Žádost o členství v Evropské unii Ankara podala v roce 1987. Jednání o přistoupení Turecka k EU, která začala až v roce 2005, byla opakovaně komplikována neshodami, které vedly k jejich pozastavení. V současné době je otevřeno 16 z 35 kapitol dokumentace vyjednávání o členství v EU.

V březnu 2016 se vedoucí představitelé členských států EU dohodli na zintenzivnění jednání výměnou za pomoc Turecka ke snížení přílivu migrantů do EU přes jeho území.

  Erdoganova moc sahá dále, než si myslíte

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře