Donald Trump, který byl zvolen prezidentem USA, si uvědomil zásadní věc, že Amerika a Rusko mohou mít neshody v některých bodech, ale musí být řešeny v duchu spolupráce a přátelství, řekl italský expremiér Silvio Berlusconi.

Trump při svých veřejných vystoupeních a rozhovorech opakovaně uvedl, že by bylo dobré, kdyby si Rusko a USA „padly do oka“. Řekl, že očekává „velmi, velmi dobrý vztah s Putinem, s Ruskem“. Trump rovněž mluvil o záměru „přezkoumat“ otázku uznání Krymu částí Ruské federace.

„Trump pochopil něco základního: Ruskou federaci je třeba považovat za plnohodnotnou západní zemi. Mohou být neshody v některých bodech, ale musí být vyřešeny v duchu spolupráce a přátelství,“ prohlásil Berlusconi v rozhovoru pro deník Corriere della Sera.

Podle známého politika, vůdce strany „Forza Italia“, je Rusko potřebné k společnému řešení problémů na mezinárodním poli: od vlny islámského extremismu až po imigraci.

„Prezident Putin dosud prokázal svou schopnost vyrovnat se s hrozbami naší doby rychleji a lépe, než jiní mezinárodní lídři,“ zdůraznil.

Odpověď na otázku, proč ve Spojených státech vyhrál volby Trump a ne Hillary Clintonová, Berlusconi řekl, že Clintonová „zaplatila“ za osm let prezidentství Baracka Obamy.

„Obama udělal spoustu chyb, a to zejména v oblasti zahraniční politiky, od prosazování takzvaného arabského jara, neúčinné opozice vůči islámskému fundamentalismu a konče kontraproduktivnín napětím s Ruskem, oslabil pozici Ameriky a učinil svět nestabilním a nebezpečným místem,“ prohlásil 80letý politik.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře